Prvenstvo Evrope u šahu za mlade
Subotica, Srbija, 07-19. jul 2007.

Ženska juniorska reprezentacija Srbije u sastavu Marija Rakić, Jovana Erić i Jovana Bojović osvojila je srebrnu medalju na Ekipnom prvenstvu Evrope u šahu za mlade. Selektor ove ekipe je VM Dragan Kosanović.

Druga ekipa Srbije osvojila je 7. mesto, a treća ekipa 10. mesto.

7 1 0 6 2 2.5 48.0 3.50 33.0

Muške ekipe su se plasirale na 6. mesto (Srbija 1), 7. mesto (Srbija 2) i 11. mesto (Srbija 3).

7 0 1 6 1 4.0 92.0 3.50 67.0

U ubrzanom šahu reprezentacije Srbije takodje su bile uspešne. Ekipa do 14 godina (Lazar Nestorović, Radmilo Dimitrijević, Lazar Radusinović i Andrea Vince) osvojila je prvo mesto i zlatnu medalju dok je ekipa do 18 godina (Nikola Nestorović, Petar Krstić, Miloš Roganović i Marija Rakić) bila druga.

UBRZANI ŠAH - pojedinačno

Repezentativci Srbije u ubrzanom šahu osvojili su 9 medalja na Evropskom prvenstvu za mlade u Subotici, od čega pet zlatnih, jednu srebrnu i tri bronzane. Još nekoliko naših mladih šahista je bilo blizu osvajanja medalje, ali su u poslednjim kolima izgubili prednost.

Kod devojčica, u konkurenciji do 16 i 18 godina, zlatne medalje su osvojile Jovana Erić i Marija Rakić, članice prvog tima Srbije. U kategoriji do 12 godina, Jovana Tomin je osvojila bronzu po dodatnim kriterijumima ispred Stefane Milutinović, dok je u kategoriji do 14 godina Lena Miladinović, takođe po dodatnim kriterijumima, osvojila treće mesto ispred Andree Vince.

Kod dečaka, do 18 godina, zlatno odličje pripalo je Nikoli Nestoroviću. Zbog lošijeg dodatnog kriterijuma, David Šarenac nije uspeo da osvoji bronzu. Zlato je osvojio i Đorđe Arsić u najmlađoj kategoriji do 8 godina, kao i Gojko Vučinić u kategoriji do 10 godina. Do 12 godina, Nikola Bulatović je podelio prvo mesto sa Rumunom ali je zbog lošijeg buholca osvojio srebrnu medalju.

U utorak je na programu završno superfinale po ubrzanom tempu  u kome će učestvovati 32 takmičara (po pet najboljih iz šest kategorija i dva po izboru organizatora) po kup sistemu na ispadanje. Nagrada za prvo mesto je 500 evra, 250 za drugo, polufinalisti će osvojiti 150 odnosno 100 evra. Od petog do osmog mesta šahisti će dobiti vredne poklone

BRZOPOTEZNI ŠAH - pojedinačno

Miloš Roganović u konkurenciji dečaka do 18 godina i Andrea Vince u konkurenciji devojčica do 14 godina osvojili su prva mesta i zlatne medalje na Pojedinačnom prvenstvu Evrope u brzopoteznom šahu.